طراحی نما مجتمع مسکونی

به گزارش واندر هنگر، ساختمانی که امروز با آن آشنا می شوید، یک طراحی نما مجتمع مسکونی نوساز است که 43 واحد خصوصی و چندین واحد عمومی را در بر می گیرد. این ساختمان که از قبل یک بنای سیمانی داشته و دارد، یک مجتمع اداری بوده که در چند سال گذشته به متروکه تبدیل شده بود.

طراحی نما مجتمع مسکونی

جهت دریافت خدمات آلاچیق پیش ساخته چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

معماران تصمیم گرفتند از ساخت کریدورهای سنتی اجتناب نمایند و طرحی کاملا جدید ایجاد نمایند. با یاری راهروهای بیرونی، اکنون هر آپارتمان این مجتمع یک ضلع جنوبی مجزا دارد.

در این اضلاع جنوبی، به اتاق نشیمن واحدها متصل هستند و منجر به تشکیل یک بالکن زاویه دار شده اند. این بالکن ها هم حریم خصوصی دارند، هم چشم انداز ریل های قطار را در اختیار صاحبخانه می گذارند. الوارهای شیاردار، از روکش های چوبی در برابر آفتاب و باد محافظت می نمایند. انتها طراحان به یک طرح زاویه دار و نرده دار برای طراحی نما مجتمع مسکونی دست یافتند که حریم خصوصی مجتمع را تامین نموده و مناظر اطراف را به داخل ساختمان می آورد.

بالکن های زاویه دار و راهروهای بیرونی این ساختمان، منجر به ایجاد آپارتمان های پرنور و جنوبی شده.

واحدهای چسبیده به هم، لابی های ورودی مشترکی دارند که در مرکز نقشه قرار گرفته و در استفاده از فضا صرفه جویی نموده. این روش، باعث می گردد مجتمع فضای صمیمی و محبت آمیز تری داشته باشد و از ساختمان های مسکونی معمول متمایز گردد.

این ساختمان شامل یک اتاق خواب اضافی و یک دفتر کار مشترک که در لابی بزرگش واقع شده است نیز می گردد. اتاق خواب اضافی که یکی از ضروریات زندگی شهری در لندن می باشد، در آخرین طبقه ساختمان واقع شده است. این طبقه، دارای یک تراس مشترک در پشت بام و منقل کبابپزی است که به صمیمیت ساختمان اضافه می نماید.

راهروهایی که در سطح بیرونی ساختمان ساخته شده اند، از موقعیت فیزیکی و نورپردازی مخصوصی برخوردار هستند. کف آن ها با لاستیک هایی که در زمین بازی بچه ها می بینید ساخته شده. این لاستیک ها هم صدای محیط را خفه می نمایند، هم هویت و جذابیت خاصی به فضا می دهند.

این راهروها از مواد خاصی ساخته شده اند. کف راهروی هر طبقه، رنگ مخصوص به همان طبقه را دارد. زمین آجری راهروی طبقه همکف تا حیاط خلوت ادامه پیدا نموده و مرز فیزیکی داخل و خارج از طراحی نما مجتمع مسکونی را محو می نماید.

طبقه همکف ساختمان شامل 8 واحد تکخوابه، یک استودیو آپارتمان و یک اتاق نشیمن/دفتر کار مشترک می گردد. در طبقه اول، دوم و سوم 9 واحد تکخوابه و یک استودیو آپارتمان واقع شده است. طبقه چهارم از 3 واحد دوخوابه، یک اتاق خواب اضافی و یک تراس مشترک روی پشت بام تشکیل شده.

مدیر این پروژه گفته: باتوجه به نقشه و موقعیت قبلی ساختمان، اگر از راهروهای مرکزی و کریدورهای سنتی و همیشگی استفاده می کردیم، همه واحدها شمالی و تک بُعدی می شدند. ولی ما روش دیگری به کار بردیم و همه واحدها را دوبُعدی از کار درآوردیم. البته باتوجه به اتاق های نشیمن جنوبی/جنوب غربی مجبور بودیم از راهروهای بیرونی استفاده کنیم. این راهروها در ضلع شمالی ساخته شده و کاملا آکوستیک هستند. درنتیجه هیچ آزار صوتی یا بصری¬ای برای ساکنین ساختمان ندارند. این راه پله ها نه تنها باعث صرفه جویی در استفاده از فضا شدند، بلکه مشکل تردد را در ساختمان حل نموده و حریم خصوصی ساکنین را نیز تامین می نمایند.

منبع: archdaily

منبع: بازسازی ساختمان
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 935

به "طراحی نما مجتمع مسکونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نما مجتمع مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید