رایزنی نماینده سازمان ملل با رئیس مجلس عراق درباره گفت وگوی ملی

به گزارش واندر هنگر، رئیس مجلس عراق و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور این کشور درباره طرح ابتکاری گفت وگوی ملی رایزنی کردند.

رایزنی نماینده سازمان ملل با رئیس مجلس عراق درباره گفت وگوی ملی

به گزارش گروه بین الملل واندر هنگر، جینین هنیس پلاسخارت نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، امروز (چهارشنبه 6 نوامبر) با محمد الحلبوسی رئیس مجلس این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

در بیانیه دفتر ریاست مجلس عراق که نسخه ای از آن در پایگاه خبری الغد منتشر شد، آمده است: در جریان این دیدار، جدیدترین تحولات سیاسی در کشور، مطالبات قانونی تظاهرات کنندگان، اقدامات فوری برای ایجاد یک نقشه راه برای اصلاحات ریشه ای در روند سیاسی عراق؛ از جمله اصلاحات قانون اساسی آنالیز شد.

بنا بر این گزارش، مسئله روینمودهای کمیته موقت مجلس که قرار است، فعالیت خود را با دعوت از کارشناسان قانون اساسی و کلیه صاحب نظران در جامعه عراق و نمایندگان تظاهرات کنندگان در راستای انجام اصلاحات گسترش دهید نیز در این نشست آنالیز شد.

الحلبوسی در این دیدار، با نماینده سازمان ملل، به آنالیز طرح ابتکاری گفت وگوی ملی پرداخت. در این گفت وگوهای ملی رؤسای سه گانه و رهبران گروه های سیاسی و طیف های مختلف جامعه عراقی، قضات، اتحادیه ها و اصناف، نمایندگان تظاهرات کنندگان، سازمان ملل و نمایندگان کشورهای مورد اعتماد عراق در این حاضر خواهند شد تا آینده بهتری برای ملت عراق ترسیم گردد.

در مقابل پلاسخارت نیز از آمادگی سازمان ملل برای ارائه یاری در سطوح مختلف برای تحقق این گفت وگوی ملی اطلاع داد.

عراق از اول اکتبر شاهد شروع اعتراضات خیابانی است. این اعتراضات به دلیل ایام اربعین حسینی متوقف شد اما از روز 25 اکتبر از سر گرفته شد و تاکنون ادامه یافته است.

طبق اعلام کمیته حقوق بشر مجلس عراق، تاکنون بیش از 250 نفر در جریان اعتراض های خیابانی جان خود را از دست داده اند.

معترضان در شروع خواهان بهبودی خدمات عمومی و ایجاد فرصت شغلی و مبارزه با فساد بودند، اما با آنکه دولت عادل عبدالمهدی چند بسته اصلاحاتی در حوزه های مختلف ارائه نموده، شماری از معترضان برای کناره گیری دولت و کابینه شعار می دهند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 546

به "رایزنی نماینده سازمان ملل با رئیس مجلس عراق درباره گفت وگوی ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی نماینده سازمان ملل با رئیس مجلس عراق درباره گفت وگوی ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید