رازِ نیمه تاریک ماه

به گزارش واندر هنگر، تنها یک درصد از سطح ضلع تاریک توسط دریا های مشروط پوشانده شده است، در حالی که در سمت نورانی ماه این اجسام تا 31 درصد از منطقه سطح کره ماه را اشغال می کنند.

رازِ نیمه تاریک ماه

قسمتی از ماه که تاریک است و ما نمی بینیم با آنچه می توان از زمین مشاهده کرد متفاوت است. مطالعه یک گروه بین المللی دانشمندان حاکی از ان است که راز هایی درباره قسمت تاریک ماه وجود دارد که ما تا کنون به ان پی نبرده بودیم.

پیش از این اعتقاد بر این بود که قسمت تاریک ماه تفاوت چندانی با قسمت نورانی آن ندارد، اما داده های جدید نشان می دهد که اینگونه نیست. به گفته کارشناسان، رمز و راز ماهواره طبیعی زمین توزیع نابرابر مواد KREEP بر روی سطح ماه را نشان می دهد.

دانشمندان نام اختصاری KREEP را به سنگ های غنی شده با پتاسیم و عناصر گروه ری (سریم، اربیوم، یوروپیوم و غیره) و فسفر نام می برند.

گرما بر مواد رادیواکتیو بر روی عناصر KREEP باعث می شود سنگ های جامد روی ماه ذوب شوند و همین امر باعث شده تا دهانه های عمیق روی سطح ماهواره ظاهر شود. این عناصر به طور یکنواخت توزیع شده اند، به همین دلیل دهانه ها در سمت نور ماه بیشتر هستند، در حالی که در سمت تاریک بسیار کوچکتر هستند.

به گفته کارشناسان، در قسمت تاریک ماه تقریباً هیچ بخش دریایی وجود ندارد، که با خصوصیات شکل گیری سطح روی ماه همراه است. تنها یک درصد از سطح ضلع تاریک توسط دریا های مشروط پوشانده شده است، در حالی که در سمت نورانی ماه این اجسام تا 31 درصد از منطقه سطح کره ماه را اشغال می کنند.

به عقیده کارشناسان در طرف روشن ماه عناصر رادیواکتیو مانند اورانیوم و توریم بیشتر وجود دارند. این مطالعه خاطرنشان می سازد: دانستن منشأ اشیاء در ماه به توضیح جزئیات شرایط زندگی در کره ماه در طی این فرآیند کمک می کند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 1093

به "رازِ نیمه تاریک ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازِ نیمه تاریک ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید