بازیابی حس بویایی با استفاده از سلول های بنیادی

به گزارش واندر هنگر، محققان دانشگاه میامی با اسپری کردن سلول های بنیادی روی بینی موش ها توانستند حس بویایی این جانوران را ترمیم نمایند.

بازیابی حس بویایی با استفاده از سلول های بنیادی

سلول بنیادی

در این تحقیقات از سلول های گلوبوز بازال استفاده شد که به طور طبیعی جایگزین نورون های آسیب دیده و مسن سیستم بویایی می شوند. محققان توانستند این سلول ها را به نورون های کاملی تبدیل نمایند که به مغز جانور متصل هستند.

حس بویایی

محققان با دست ورزی ژنتیکی، موش هایی را ساختند که فاقد حس بویایی بودند. در واقع با حذف ژن IFT88 موش ها ساختارهای مویی درون بینی خود را که امکان تشخیص بو را فراهم می نمایند، از دست دادند. اما پس از اینکه محققان سلول های گلوبوز بازال را درون حفره بینی اسپری کردند، این سلول ها درون روپوشه بویایی که بافت درونی حفره بینی است، به نورون های کامل بویایی تبدیل شدند و ارتباط بینی با مغز جانور را برقرار کردند. به این ترتیب موش ها در جریان آزمایش ها توانستند بوهای بد را تشخیص دهند.

این اولین مدل از دست دادن حس بویایی است که با استفاده از روش های سلولی، درمان می گردد. البته هنوز راه درازی تا استفاده از این شیوه برای درمان اختلال بویایی در انسان باقی مانده است، اما نتایج این تحقیقات نقطه آغاز مناسبی برای تحقیقات بعدی خواهد بود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Stem Cell Reports منتشر شده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 210

به "بازیابی حس بویایی با استفاده از سلول های بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیابی حس بویایی با استفاده از سلول های بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید