احتمال مقصر بودن گسل خزر در زلزله بامداد جویبار، احساس زلزله از مازندران تا تهران

به گزارش واندر هنگر، مدیر بخش زلزله شناسی، مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه منطقه رومرکز زلزله بامداد امروز جویبار در منطقه جلگه ای و اراضی زراعی با خاک نرم و مرطوب بوده است، گفت: پس لرزه های این زلزله به سمت جنوب و رو به قطعه گسل خزر گرایش دارد.

احتمال مقصر بودن گسل خزر در زلزله بامداد جویبار، احساس زلزله از مازندران تا تهران

دکتر علی بیت اللهی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به زلزله بامداد امروز در جویبار استان مازندران اضافه نمود: زمین لرزه ای به بزرگی 4.7 در ساعت 2 و 4 دقیقه و 44 ثانیه امروز یکشنبه، اول مهرماه در فاصله 6 کیلومتری جنوب شرقی جویبار رخ داد.

وی مختصات رومرکز این زلزله را بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در 36.626 عرض و 52.973 طول جغرافیایی و عمق کانونی زلزله را در 15 کیلومتر مطرح نمود و ادامه داد: رومرکز زلزله از شهر ساری مرکز استان مازندران 10.5 کیلومتر فاصله داشته و در سمت شمال غربی آن قرار می گیرد.

موقعیت رومرکز زلزله 4.7 جویبار

بیت اللهی با تاکید بر اینکه منطقه زلزله، منطقه ای جلگه ای و اراضی زراعی با خاک نرم و مرطوب است، خاطر نشان کرد: از این رو احتمال بزرگنمایی و احساس شدت بیشتر زلزله در مناطق اطراف آن می رود. طبق گزارش های اولیه شدت احساس گردیده زلزله در شهرهای نزدیک به کانون زمین لرزه به قدری بوده که به گفته شاهدان، ساکنان شهرهای نزدیک مرکز زلزله، از جمله ساری، جویبار و کوهی خیل از خانه های خود بیرون آمده و شب را در فضای آزاد به سر بردند.

این محقق حوزه زلزله شناسی با بیان اینکه این زمین لرزه در مناطق شمالی استان تهران نیز احساس گردیده است؛ افزود: ولی بر اساس گزارش دبیرخانه کارگروه مخاطرات زلزله استان، گزارشی از خسارت های احتمالی دریافت نگردیده است.

مدیر بخش زلزله شناسی، مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: علاوه بر جویبار، ساری و کوهی خیل(در شمال جویبار و 9 کیلومتری شمال غرب رومرکز زلزله) به عنوان مراکز شهری نزدیک به رومرکز زلزله، آبادی چهارطاقین در نزدیکترین فاصله به زلزله قرار می گیرد.

مراکز جمعیتی در فاصله 5 کیلومتری زلزله جویبار

به گفته وی همچنین مراکز جمعیتی مانند گله کلاکارکنده، کارکنده، خوشاب، شهاب لیلم، عشیره سر، گلیرد، زیار محله، یار محله، درکاسر و چند آبادی دیگر نیز در فاصله کمتر از 5 کیلومتر به رومرکز زلزله قرار دارند.

بیت اللهی با اشاره به گسل مسبب این زلزله، شرح داد: تا کنون 12 پس لرزه خفیف بعد از زلزله 4.7 اتفاق افتاده است و توزیع این پس لرزه ها نسبت به موقعیت رومرکز به سمت جنوب و رو به قطعه گسل خزر گرایش دارد.

موقعیت گسل خزر و رومرکز زلزله 4.7 و نیز پراکنش پس لرزه های زلزله بامداد امروز جویبار

وی با اشاره به گزارش های بین المللی در خصوص زلزله بامداد جویبار اعلام نمود: بر اساس گزارش EMSC (مرکز اروپا-مدیترانه ای گزارش زلزله ها) عمق رخداد زلزله 10 کیلومتر بوده است، همچنین سازوکار عمده زمین لرزه های رخداد در این ناحیه از نوع راندگی است که مرتبط با رفتار گسل های ایالت لرزه زمین ساختی البرز در این گستره است (گسل خزر هم مکانیسم معکوس دارد).

به گفته این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سایت USGS نیز عمق کانونی این زلزله را 10 کیلومتر گزارش داده و بزرگی اعلام گردیده توسط EMSC و USGS نظیر اعلام موسسه ژئوفیزیک؛ 4.7 بوده است. همچنین سایت USGS بر مبنای روابط موجود بازای بزرگی، شدت زلزله را برای جویبار و مناطق اطراف کمتر از 5 ارزیابی نموده است.

رومرکرز و شدت ارزیابی گردیده توسط USGS

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wonder-hanger.ir شناسه مطلب: 55

به "احتمال مقصر بودن گسل خزر در زلزله بامداد جویبار، احساس زلزله از مازندران تا تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال مقصر بودن گسل خزر در زلزله بامداد جویبار، احساس زلزله از مازندران تا تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید